Da li je grejanje na gas isplativo?

 

Grejanje na gas poslednjih godina postaje sve češći izbor domaćinstava kod nas.

Stalni rast cena električne energije, ali i drugih energenata, brine ljude koji se samostalno greju tokom hladnih meseci. Ne treba zanemeriti ni veliku zagađenost vazduha usled emisije gasova koju grejanje domaćinstava stvara.

Imajući ovo u vidu ne čudi što se standardni načini grejanja dovode u pitanje. Zbog toga se grejanje na gas javlja kao najbolja opcija.

Međutim, kod nekih ljudi i dalje postoji nedoumica u isplativost prelaska na ovaj vid grejanja. Da bi vam otklonio sumnju Gas Lider otkriva u kolikoj meri je grejanje na gas isplativo.  

grejanje na gas isplativost

Niži troškovi grejanja u odnosu na druge energente

Kao što naziv kaže, grejanje na gas je sistem koji koristi prirodni gas kao izvor goriva za zagrevanje kuće. Rad se zasniva na zagrevanju vode koja cirkuliše kroz radijatore ili podno grejanje, obezbeđujući stalne i ugodne temperature čak i pri veoma niskim temperaturama.

Prirodni ili zemni gas, kako se još naziva, je fosilno gorivo koje se nalazi u prirodi. Najveći sadržaj čini metan. Dok se u tragovima mogu naći viši ugljovodonici, kao što su etan, propan, butan i pentan. Kao takav, direktno je dostupan korisniku za grejanje i to po znatno nižoj ceni u odnosu na druge energente.

Prirodni gas ima stabilniju cenu u odnosu na električnu energiju, čije cene beleže stalni rast. Samim tim su i troškovi grejanja na gas manji. Istraživanja pokazuju da je grejanje na gas 2 do 3 puta jeftinije u odnosu na grejne sisteme koji koriste električnu energiju.

Ekonomičnije je i u poređenju sa peletom. Prema sprovedenoj studiji grejanje na gas je oko 30% jeftinije u odnosu na grejanje na pelet. Pri čemu treba dodati i troškove transporta ovog ogreva.

Troškovi instalacije i održavanja gasnih sistema

Prilikom instalacije sistema grejanja na gas morate uzeti u obzir kupovinu gasnog kotla i panelnih ili aluminijumskih radijatora ili podnog sistema grejanja.

Iako je u pitanju veliko ulaganje, zapamtite da je ovo dugoročna investicija. Ne samo da će vam pružiti komfor i povećati vrednost vašeg doma, već i uštedeti novac u budućnosti. Upravo zato se početni trošak instalacije vrlo brzo isplati kroz niže račune za energiju.

Savremeni kotlovi na gas su pouzdani i visokoefikasni, te zahtevaju minimalno održavanje. Dovoljno je obaviti redovan servis jednom godišnje i možete ga bez brige koristiti čak 20 godina. To znači da nije potrebno izdvajati dodatni novac za održavanje, kao kod drugih sistema grejanja.

Ušteda u računima za struju

Grejanje na gas može dodatno smanjiti vaše ukupne troškove energije. Naime, ovaj vid grejanja omogućava zagrevanje sanitarne vode. Na taj način dolazi do velikih ušteda u potrošnji električne energije.

Ne treba zanemariti ni mogućnost uštede u samoj energiji za grejanje. Gasni kotlovi dolaze u 2 vrste - konvencionalni i kondenzacioni.

Konvencionalni su klasični kotlovi na gas. Kod njih produkti sagorevanja zajedno sa preostalom količinom energije u vodenoj pari odlaze u atmosferu.

Kondenzacioni su najmodernija vrsta. Oni obezbeđuju ponovno korišćenje toplotne energije iz dimnih gasova. Time ostvaruju efikasnost preko 90%, te su i troškovi grejanja niži.

Konvencionalne i kondenzacione kotlove, kao i drugu opremu za grejanje na gas, možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider.