Pumpe za centralno grejanje su uređaji koji omogućavaju cirkulaciju vode kroz sistem grejanja u zgradama ili kućama. Njihova glavna funkcija je da vodu, zagrejanu u kotlu, distribuiraju kroz radijatore ili podno grejanje.
Iako spadaju u savremen način grejanja, imaju dugu istoriju. Naime, sredinom 19. veka Lord Kelvin je opisao teoriju koja leži u osnovi ovih pumpi. Na osnovu Kelvinove teorije Peter von Rittinger je ubrzo konstruisao prvi model pumpe za centralno grejanje.
Inspirisani njegovim izumom inženjeri Antoine-Paul Piccard i J. H. Weibel izgradili su prvi na svetu funkcionalan sistem kompresije pare sa dvostepenim klipnim kompresorom. Ipak, pravu primenu ove pumpe su našle tek početkom 20. veka sa razvojem centralnog grejanja. Prve verzije bile su prilično jednostavne i mehanički pokretane.
Sa napretkom tehnike i tehnologije pojavile su se i pumpe sa električnim motorima i kontrolom protoka. Dok su sredinom 20. veka dobile opciju automatskog prilagođavanja protoka vode u skladu s potrebama za grejanjem.
Danas, pumpe za centralno grejanje imaju bolju kontrolu pritiska, brzinu i senzore za optimizaciju protoka, što ih čini ključnim komponentama u savremenim sistemima grejanja.
Najčešći tip pumpi za centralno grejanje su cirkulacione pumpe. Dizajnirane su tako da kontinuirano cirkulišu vodu kroz ceo sistem. Postoje dva podtipa.
Pumpe sa vlažnim rotorom imaju motorni deo koji je u direktnom kontaktu sa vodom. Na taj način voda hladi pogonsku jedinicu, smanjujući rizik od pregrevanja. Ujedno, smanjuje buku.
Pumpe sa suvim rotorom imaju motor odvojen od vode. Robusnijeg su dizajna i bučnije u radu od modela sa vlažnim rotorom. Takođe, zahtevaju veću efikasnost i visinu podizanja. Zbog toga se korisre u većim industrijskim sistemima.
Rad pumpe za centralno grejanje se zasniva na rotoru koji pokreće pomoću elektromotora. Njegovim pokretanjem stvara se centrifugalna sila koja gura vodu iz središta pumpe prema spoljašnjim delovima. Time je omogućeno vodi da cirkuliše kroz ceo sistem. Odnosno, od kotla do svakog radijatora u prostoriji, a zatim nazad do kotla.
Kada prolazi kroz cevni sistem voda prenosi toplotu u prostorije. Dok povratkom nazad u kotao započinje novi ciklus, tj. ponovo se zagreva. Ovakav zatvoreni princip rada obezbeđuje stalnu cirkulaciju tople vode i efikasno grejanje prostora.
Pumpe za centralno grejanje donose brojne prednosti u poređenju sa tradicionalnim načinima grejanja. Pre svega, obezbeđuju ravnomernu distribuciju tople vode kroz čitav sistem. Samim tim pružaju ravnomernu toplotu u svim prostorijama. Sa njima ne morate da brinete da li će pojedini delovi vašeg doma biti hladniji.
S obzirom da moderni modeli dolaze s tehnologijom za regulaciju brzine i pritiska, pružaju izuzetnu prilagodljivost potrebama svakog doma. Time se smanjuje nepotrebna potrošnja energije, što donosi niže troškove.
Osim visoke efikasnosti i mogućnosti kontrole, smanjenju troškova doprinosi i mala potreba za održavanjem. Dugotrajno gledano, pumpe za centralno grejanje predstavljaju isplativu investiciju.
Pumpe čuvaju, zapravo, čitav sistem, jer optimalna cirkulacija vode eliminiše opasnost od preopterećenja kotla.
Ne treba zanemariti ni njihovu ekološku prednost. Usled manje potrošnje energije smanjena je emisija ugljen-dioksida u atmosferu.
Pumpe za centralno grejanje svetski poznatih proizvođača možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider.