Prednosti kondenzacionih u odnosu na konvencionalne gasne kotlove imaju važnu ulogu pri donošenju odluke o izboru grejnog sistema.
Grejanje na gas nije novost. Ipak, poslednjih godina usled prolaska gasovoda kroz našu zemlju, postaje popularan izbor. Sve veći broj domaćinstava se odlučuje da pređe na ovaj način grejanja. Razlozi za to su sasvim opravdani.
Naime, grejanje na gas je visoko efikasno, ekonomski isplativo i pouzdano. Takođe, veoma je praktično. Gasni kotlovi omogućavaju laku kontrolu željene temperature, tako da se ostvaruje ravnomerno i konstantno grejanje.
Ne treba zaboraviti i činjenicu da je u pitanju najčistiji vid grejanja, jer koristi prirodni gas kao gorivo.
S obzirom da se gasni kotlovi dele u 2 vrste, Gas Lider vam otkriva zašto su kondenzacioni bolji izbor u odnosu na tradicionalne, konvecionalne modele.
Kada se posmatraju prednosti kondenzacionih u odnosu na konvencionalne gasne kotlove prva jeste način rada. Prema mišljenju mnogih ovo je i najznačajnija prednost.
Kod klasičnih, konvencionalnih gasnih kotlova produkti sagorevanja zajedno sa preostalom količinom energije u vodenoj pari odlaze u atmosferu. Za razliku od njih, kondenzacioni kotlovi su dizajnirani tako da ponovo iskoriste toplotnu energiju iz dimnih gasova.
Kondenzacioni gasni kotlovi stvaraju kondenzaciju dimnih gasova unutar kotla. Dobijena toplota se koristi za dodatno zagrevanje vode u kotlu. Na taj način se za oko 75% smanjuje emisija štetnih gasova koje ispuštaju. Upravo zato je Evropska direktiva iz 2015. godine propisala upotrebu isključivo kondenzacionih modela u Evropskoj uniji.
Iako Srbija još uvek nije članica Evropske unije, postoji visoka svest o očuvanju životne sredine, što je dodatni razlog za izbor kondenzacionih u odnosu na konvencionalne gasne kotlove.
Izlazna i ulazna energija predstavljaju meru efikasnosti kotla. Na osnovu njihovog odnosa može se jasno videti da je kondezacioni tip isplativiji.
Istraživanja pokazuju da su konvencionalni kotlovi na gas obično 80 do 83% efikasni pri punom opterećenju. Dok stepen efikasnosti kondenzacionih modela u istim uslovima iznosi čak 95%.
Princip rada kondenzacionih kotlova, koji se zasniva na korišćenju dimnih gasova, ne dovodi samo do smanjenja štetnih materija, već i do uštede u potrošnji goriva. U proseku ostvaruju 30% uštede u odnosnu na konvecionalne.
Prednosti kondenzacionih u odnosu na konvencionalne gasne kotlove u pogledu efikasnosti ogleda se i u veku trajanja. Kondenzaciona tehnologija zahteva visok kvalitet materijala izrade. Samim tim je zagarantova višedecenijska istrajnost, uz niske troškove održavanja.
Još jedna važna prednost kondenzacionih kotlova jeste mogućnost rada na nižim temperaturama. Proces kondenzovanja vodene pare iz dimnih gasova odvija se na oko 54 stepeni Celzijusovih. Dok konvencionalni kotao ima tipično minimalnu temperaturu vode od oko 60 stepeni Celzijusovih, sa izlaznom temperaturom od 80 stepeni Celzijusovih.
Kondenzacioni kotao može da radi i na tradicionalnom temperaturnom režimu. Zahvaljujući naprednijem izmenjivaču toplote i modulacionom gorioniku i u tom slučaju ima viši stepen efikasnosti u odnosu na klasični gasni kotao.
Zidne i stabilne gasne kondenzacione kotlove svetski poznatih proizvođača možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider.
Aleksandra Dimitrijević