Cirkulacione pumpe u sistemu grejanja čine važan deo.
Sistem grejanja, tj.centralno grejanje, se zasniva na upotrebi kotlova koji koriste različite izvore energije. Pre svega, pelet, drva i ugalj, a poslednjih godina i električnu energiju i gas. Time se zagreva voda koja se prenosi kroz cevovode do radijatora.
Da bi se prenos toplote efikasno obavio neophodno je da se voda brzo pumpa do svih delova sistema. U protivnom radijatori će biti hladni. Zapravo, što je potrebno više vremena da topla voda dođe do radijatora, oni će duže biti hladni. Samim tim neće moći funkciju grejanja da obavljaju pravilno, te grejanje u vašem domu neće pokazati svoj maksimalni kapacitet.
Srećom, ovo se može izbeći primenom cirkulacione pumpe.
Cirkulacione pumpe u sistemu grejanja pumpaju vodu do radijatora najbrže moguće. Vrše i pumpanje nazad do kotla, jer je u pitanju kružni proces.
Dizajnirane su tako da održavaju pritisak protoka konstantnim, te voda stiže do odredišta pre nego što se ohladi. Na taj način omogućavaju ravnomerno zagrevanje prostorija. Istovremeno, štite kotao, obezbeđujući bolju fleksibilnost u fazi projektovanja sistema. To znači da peć ne mora biti isključivo smeštena u podrumu objekta, već može i na višem nivou, na primer na prvom spratu.
Upotreba cirkulacione pumpe u sistemu grejanja donosi ne samo niže troškove grejanja, već i postavljanja. Razlog za to leži u činjenici da dozvoljavaju upotrebu cevi manjih prečnika.
Da bi bile efikasne u svim uslovima rada izrađuju se od visoko otpornih materijala, kao što su nerđajući čelik, mesing, liveno gvožđe ili specijalna plastika. Napajaju se najčešće strujom. Mada mogu i preko invertera i stacionarne baterije kao alternativnih izvora u slučaju nestanka struje.
Standardne i elektronske cirkulacione pumpe
U osnovi cirkulacione pumpe pumpe se dele u 2 grupe. Standardne predstavljaju stariju verziju. Nazivaju se i trostepene, jer su sa tri brzine. Napajaju se naizmeničnom strujom i rade na fiksnoj brzini, bez prestanka.
Međutim, potreba za toplotom nije u toku dana ista. Kako ove pumpe ne mogu da se prilagode tim potrebama troše više električne energije.
Poslednjih godina svest o uštedi izvora energije je podignuta na viši nivo. Tome je doprinela Evropska direktiva za „proizvode relevantne prema potrošnji energije“ koja je doneta 2013. godine. Njome su propisani strožiji standardi za energetsku efikasnost pumpi. Zbog toga je razvijena nova vrsta.
Elektronske, tj. pametne cirkulacione pumpe su visokoefikasne. Zahvaljujući savremenoj tehnologiji motora sa elektronskom komutacijom (EC) omogućeno je da pumpa radi promenljivom brzinom u skladu sa zahtevima. Rezultat takvog rada jeste i do 10 puta manja potrošnja energije u odnosu na starije modele sa fiksnim kapacitetom.
Istraživanja pokazuju da ove pumpe mogu da uštede električnu energije od čak 90%, te obezbeđuju potpunu otplatu u roku od 2 do 3 godine.
Elektronske cirkulacione pumpe mogu se pohvaliti i tihim radom, malim dimenzijama i dugim radnim vekom. Takođe, ne zahtevaju održavanje u toku grejne sezone.
Izbor odgovarajuće cirkulacione pumpe u sistemu grejanja zavisiti od brojnih faktora.
Nova pumpa mora da bude kompatibilna sa postojećim sistemom grejanja i da ima odgovarajuću isporučnu visinu i zapreminski protok. Ako je pumpa „pametna“, onda bi trebalo da bude u stanju da se prilagodi stvarnim zahtevima za grejanje zgrade kako bi obezbedila maksimalnu energetsku efikasnost.
Pojedini modeli dolaze i sa dodatnim karakteristikama. Tako Wilo-Yonos PICO i Wilo-Stratos PICO imaju bezbednosne funkcije, tj. ugrađenu zaštitu motora i funkciju deblokiranja rotora.
S obzirom na prednosti upotrebe koje donose dodatne funkcije prilikom izbora obratite pažnju i na njih.
Veliki izbor cirkulacionih pumpi možete pronaći u bogatoj ponudi kompanije Gas Lider.